Plan Porodu - napisz swój własny scenariusz!


Plan porodu to dokument, w którym kobieta podaje swoje preferencje dotyczące przebiegu porodu. To nic innego jak jej wyobrażenie jak powinien on przebiegać, aby czuła się komfortowo. Najlepiej spisać go w trzecim trymestrze i zabrać ze sobą na izbę przyjęć w tym ważnym dniu. Ten swoisty scenariusz porodu dołącza się do dokumentacji medycznej, a personel szpitala powinien się z nim zapoznać i go respektować. 

Plan porodu HelloMom

Zgodnie z obowiązującymi standardami opieki okołoporodowej każda kobieta wspólnie z lekarzem prowadzącym ciążę lub położną powinna opracować plan porodu. Niestety nie zawsze się tak dzieje, więc często sama musisz wziąć sprawę w swoje ręce. Ja skorzystałam z planu porodu mojego szpitala, a potem na jego podstawie opracowałam plan porodu dodawany w segregatorze HelloMom. Niestety nie wszystkie z moich koleżanek wiedziały co to jest bo w dalszym ciągu nie wszystkie ciężarne znają swoje prawa zawarte w Standardach Opieki Okołoporodowej. Polecam zapoznać się z rozporządzeniem ministra zdrowia -  link oraz bardziej przyjaznym, świetnym opracowaniem na blogu Mamy Prawniczki - link

Nie wiem jak Wy, ale ja nasłuchałam się różnych historii porodowych, dlatego uważam, że przestrzeganie praw kobiet rodzących to obowiązek personelu medycznego, ale świadomość tych praw, to również nasza odpowiedzialność. Jak wiemy co możemy wymagać to łatwiej jest nam potem walczyć o swoje :) 

Wracając do samego planu porodu, warto go opracować z kilku powodów:

 1. Przygotowująć plan jesteś w stanie zastanowić się nad potrzebami dotyczącymi porodu i okresu okołoporodowego. Będziesz miała czas na zastanowienie się jak sobie wyobrażasz ten wielki dzień, przejmiesz kontrolę nad jego przebiegiem i będziesz miała szansę poczuć się aktywną uczestniczką tego ważnego wydarzenia. 
 2. Najlepiej, by taki plan był opracowany wspólnie z lekarzem prowadzącym ciążę lub położną, ale jeśli nikt ci tego nie proponuje z łatwością znajdziesz dużo opracować w internecie. Ja wypełniłam swój plan z moim partnerem dyskutując o każdym z pytań - chciałam by był świadomy zarówno przebiegu samego porodu, jak i argumentacji stojącej za moimi wyborami. 
 3. Pamiętaj, że personel szpitala jest zobowiązany do dostosowania się do zawartych w nim życzeń i preferencji dotyczących porodu. To zwiększa szansę na to, że urodzisz zgodnie ze swoimi oczekiwaniami.
 4. Mimo że kobieta ma prawo stworzyć plan porodu po swojemu, to jednak przy przyjęciu często konieczne jest wypełnienie dodatkowego planu porodu wydanego przez oddział porodowy. 

Pamiętaj, szpital nie może odmówić przyjęcia planu porodu! Traktowany jest jako dokumentacja medyczna zewnętrzna i powinien stanowić taką samą jej część i wartość, jak Twoja karta ciąży. Słyszałam o pomyśle, by przypiąć go do karty ciąży - w ten sposób nikt go nie zgubi. Ważne byś wiedziała, że plan porodu nie może nie być przestrzegany — jedynie w przypadku, gdy będą ku temu jakieś przeciwwskazania medyczne bądź komplikacje. Jeżeli z jakichkolwiek przyczyn oczekiwania kobiety nie będą mogły być zrealizowane, powinna zostać o tym natychmiast poinformowana. Lekarz powinien wyjaśnić powody, dla których wbrew ustaleniom jest zmuszony, np. podać oksytocynę czy naciąć ci krocze. 

Co znajduje się w planie porodu?

Plan porodu uwzględnia wszystkie aspekty tego ważnego wydarzenia. Po pierwsze kobieta powinna zastanowić się, co sprawi, że na porodówce poczuje się intymnie i komfortowo, a co ten komfort zaburzy. Można określić swoje preferencje dotyczące:

 • miejsca porodu (pokój jednoosobowy, wieloosobowy, czy ma być przyciemnione światło, czy chce się słuchać własnej muzyki, czy potrzebujemy korzystać z wanny, prysznica itp.),
 • ubrania (własna koszula czy szpitalna),
 • nagrywania, robienia zdjęć.

Drugi ważny aspekt, który należy określić w planie porodu to obecność osób towarzyszących. Warto, abyś na tym etapie wiedziała już: 

 • kto ma ci towarzyszyć, 
 • czy zezwalasz na obecność studentów podczas porodu,
 • czy chcesz ograniczyć liczbę obecnych osób do niezbędnego minimum.

Kolejnym krokiem jest określenie przygotowania do porodu. Warto zapisać swoje preferencje dotyczące lewatywy, golenia krocza, zakładania wenflonu po przyjęciu do szpitala. Powinnaś też wiedzieć jaki masz stosunek do:

 • znieczulenia, naturalnych metod łagodzenia bólu,
 • sposobów przyspieszających poród (przebijanie pęcherza płodowego, podawanie oksytocyny),
 • jedzenia i picia,
 • nacinania krocza, cesarskiego cięcia,
 • pozycji rodzenia.

Istotne jest też sprecyzowanie swoich wymagań, co do fazy po porodzie:

 • czy dziecko ma zostać na brzuchu tak długo, jak to będzie potrzebne,
 • kiedy ma zostać zmierzone i zważone,
 • w co ma być ubrane,
 • czym ma być karmione,
 • kiedy ma przebywać z matką na oddziale położniczym,
 • czy będziesz chciała uzyskać poradę konsultanta laktacyjnego.

Trochę tego jest, ale dla mnie to ważne narzędzie, które umożliwi Ci decydowanie o tym, jak będzie przebiegał sam poród oraz pierwsze chwile po narodzinach dziecka. 

Segregator na badania w ciąży

Hello Doctor!

Mimo że każda z nas ma prawo stworzyć plan porodu po swojemu, to jednak przy przyjęciu często konieczne jest wypełnienie dodatkowego planu porodu wydanego przez oddział porodowy. W segregatorze od HelloMom, który może Ci towarzyszyć przez cały okres ciąży znajdziesz też naszą propozycję projektu planu porodu. Segregator posiada  dedykowane wkładki i kieszonki np. na wydruki badań, czy kartę porodu. Dla mnie ten organizer bardzo ułatwił posiadanie wszystkich dokumentów w jednym miejscu. W tym właśnie mojego własnego planu porodu :) 


Źródła:

 1. https://www.doz.pl/czytelnia/a14478-Czym_jest_plan_porodu_i_czy_warto_go_przygotowac 
 2. https://www.rodzicpoludzku.pl/planporodu/co-powinien-zawierac-plan-porodu.html 
 3. https://mamaprawniczka.pl/plan-porodu/

Zostaw komentarz


Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem