Kawa w ciąży - prawdy i mity


Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów spożywanych na całym świecie. Jednakże, kiedy kobieta zaszła w ciążę, jej dieta musi być poddana pewnym zmianom. Spróbujmy przeanalizować fakty i mity dotyczące picia kawy w ciąży. A powstało ich już trochę!

Mit nr 1: Kawa powoduje poronienia

Nie ma żadnych naukowych dowodów, że picie kawy w umiarkowanych ilościach (do 200mg kofeiny dziennie) zwiększa ryzyko poronienia. Oczywiście, picie nadmiernej ilości kawy może wpłynąć negatywnie na ciążę, ale małe ilości kofeiny są bezpieczne dla większości kobiet w ciąży.

Mit nr 2: Kawa prowadzi do przedwczesnego porodu

Podobnie jak w przypadku poronień, nie ma dowodów na to, że umiarkowane spożycie kofeiny prowadzi do przedwczesnego porodu. Jednak, ponieważ kofeina działa jako stymulant, warto ograniczyć spożycie do 200mg dziennie.

Mit nr 3: Kawa jest całkowicie zabroniona w ciąży

Zgodnie z obecnymi wytycznymi, umiarkowane spożycie kofeiny jest bezpieczne w ciąży. Zwykle oznacza to nie więcej niż dwie filiżanki kawy dziennie. Warto pamiętać, że kofeina występuje również w innych produktach, takich jak herbata, cola i czekolada, więc należy wziąć pod uwagę całą ilość spożytych napojów i pokarmów zawierających kofeinę.

Fakty:

  • Umiarkowane spożycie kawy (do 200mg kofeiny dziennie) jest bezpieczne w ciąży
  • Warto jednak ograniczyć spożycie kofeiny, ponieważ jest to stymulant
  • Kawa nie powoduje poronień ani przedwczesnego porodu, jeśli jest spożywana w umiarkowanych ilościach
  • Kofeina występuje również w innych produktach spożywczych, więc należy wziąć pod uwagę całą ilość spożytych napojów i pokarmów zawierających kofeinę

Podsumowując, kawa jest bezpieczna dla większości kobiet w ciąży, o ile jest spożywana w umiarkowanych ilościach. Jeśli jednak masz wątpliwości co do ilości kofeiny, którą powinnaś spożywać w ciąży, koniecznie skonsultuj się z Twoim lekarzem lub dietetykiem.


Zostaw komentarz


Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem