Połóg - dlaczego niektórzy mówią o 4 trymestrze ciąży? 


Czwarty trymestr to czas po porodzie, kiedy poznajesz swojego noworodka i uczysz się nim zajmować. Nie bójmy się tego powiedzieć - czasami ten okres bywa bardzo trudny. Zamiast łagodnych scen rodem z kolorowych gazet dla rodziców, jest ciągły płacz, niezrozumienie potrzeb dziecka i potworne zmęczenie. Według niektórych specjalistów, udałoby się tego uniknąć, gdyby ten okres rodzice traktowali jako 4 trymestr. Zobacz dlaczego. 

Czwarty trymestr to czas połogu - powszechnie rozumianego jako wielkie zmęczenie. To czas kiedy kobieta stopniowo wraca do stanu sprzed ciąży. Goją się rany, obkurcza się macica i pochwa, stabilizuje się poziom hormonów. Niezależnie jak przeszłaś poród, będziesz potrzebowała czasu, by dojść do siebie i szczególnie o siebie zadbać. Twój organizm, który przez ostatnie 9 miesięcy intensywnie się zmienił i w którym rozwijało się nowe życie, musi dojść do siebie. Połóg to dla każdej z nas czas zmian, nowych doświadczeń i silnych emocji.  

Jest to też czas miłych chwil z dzieckiem, na które czekałaś 9 miesięcy. Warto pamiętać, że te pierwsze miesiące to nie wyłącznie przemęczenie i obowiązki, ale też przyjemności, na które trudno ci było znaleźć czas. W pierwszych 16 tygodniach życia rozwijający się mózg Twojego dziecka łaknie ogromnej liczby pozytywnych doświadczeń, angażujących różne zmysły, zaspokajania potrzeby dotyku, ruchu, kontaktu społecznego. Może się okazać, że czas po porodzie trochę  Cię zaskoczy.. Warto zatem wiedzieć co Cię czeka przez pierwsze trzy miesiące z noworodkiem. 

Co to jest połóg?

Połóg to czas bezpośrednio po ciąży i porodzie, w którym organizm zaczyna wracać do formy sprzed ciąży. Wszystkie anatomiczne, morfologiczne i czynnościowe zmiany ciążowe stopniowo ustępują, a Twoje ciało wraca do stanu sprzed ciąży. 

Ten okres trwa około 6 tygodni w przypadku porodu naturalnego oraz 12 tygodni w przypadku cesarskiego cięcia. Przykre dolegliwości, jak ból krocza, podbrzusza czy odbytu, mogą ustąpić szybciej, ale nie oznacza to zakończenia połogu. W tym okresie w organizmie dochodzi do wielu zmian, dlatego kobieta potrzebuje czasu, aby wrócić do pełni sił, a ciało do  tego, jak funkcjonowało przed ciążą.

Jakie są etapy połogu?

Okres połogu dzieli się na trzy etapy, niezależnie od formy porodu:

 połóg bezpośredni – 1. doba po porodzie
 połóg wczesny – 1. tydzień po porodzie
 połóg późny – od 2 do 6. tygodnia po porodzie

 

Najbardziej obciążający jest połóg bezpośredni, czyli pierwsza doba po porodzie. Wtedy gospodarka hormonalna jest poważnie zaburzona, a organizm kobiety wyczerpany po porodzie. Bardzo szybko zachodzą zmiany hormonalne i anatomiczne, stąd ważna jest opieka medyczna i spędzenie tego czasu pod czujnym okiem specjalistów w szpitalu.

Następnie zaczyna się połóg wczesny, który nadal wiąże się ze zmianami w funkcjonowaniu organów i ustroju, ale też z innymi wyzwaniami. To okres adaptacyjny, kiedy świeżo upieczona mama zaczyna opiekować się maleństwem i może odczuwać duże zmęczenie, a nawet dyskomfort wynikający z nowej roli, w jakiej się znalazła. Dochodzą do tego liczne dolegliwości, np. może pojawić się nawet anemia skutkująca znacznym osłabieniem. W tym okresie bardzo ważne jest wsparcie najbliższych, a także konsultacje z położną lub lekarzem.

Połóg późny to etap, kiedy dokuczliwe objawy ustępują, ale nie oznacza to, że kobieta całkowicie wróciła do formy sprzed ciąży – to może potrwać nawet kilka miesięcy. Jednak w tym okresie możesz już odczuwać więcej sił.

Połóg po cesarskim cięciu 

Tu trochę przebiega to nieco inaczej. Cesarskie cięcie to operacja chirurgiczna i polega na przecięciu powłok brzusznych, stąd przyszłej mamie podaje się środki przeciwbólowe, po których mogą wystąpić nudności, a nawet ból głowy i osłabienie. Zazwyczaj po tzw. cesarce młoda mama potrzebuje kilku dni, aby dojść do siebie – spędza je wtedy w szpitalu. Szwy zewnętrzne nierozpuszczalne po operacji zwykle lekarz usuwa między 7. a 8. dobą połogu, a szwy wewnętrzne rozpuszczalne zanikają ok. 3-6 miesięcy. Blizna w trakcie gojenia zmienia kolor i na początku ma postać czerwonej pręgi, później białej, a następnie staje się ledwo widoczną kreską na linii bikini. Jednak nie jest to zasadą i wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji. Bardzo ważne jest podniesienie się z łóżka, nawet przed upływem 12 godzin od porodu. Jeżeli nie wstanie się z łóżka odpowiednio wcześnie, może dojść do przykurczów w obrębie blizny, a nawet innych nieprzyjemnych dolegliwości w obrębie brzucha, z trudno gojącą się raną włącznie.

Co to jest baby blues?

W trzeciej lub czwartej dobie po porodzie może pojawić się tzw. baby blues, zwane również depresją dnia trzeciego lub przygnębieniem poporodowym. Może trwać od kilku godzin do kilkunastu dni. Jest stanem całkowicie naturalnym i występuje nawet u 85% kobiet po porodzie. Jak się objawia? Możesz wtedy silniej odczuwać wszystkie emocje, być bardziej wrażliwa i płaczliwa oraz czuć się zagubiona i przytłoczona opieką nad dzieckiem.Jest to naturalna reakcja organizmu na zmiany, które wydarzyły się w związku z urodzeniem dziecka: przede wszystkim spadek hormonów, oraz szeroko pojęty stres - związany z nową rolą matki, ale także wyczerpaniem fizycznym, czy bólem. Stan ten powinien unormować się około dziesiątego dnia połogu.

Podłożem tego stanu jest zmęczenie oraz zachodzące zmiany w ciele (w tym laktacja i nawał pokarmu), a także i przede wszystkim hormony. Potężny wyrzut oksytocyny i endorfin sprawia, że czujesz napływ miłości do maluszka. Później poziom tych hormonów spada i wydziela się prolaktyna, wpływająca na wahania hormonów tarczycy i nadnerczy. Może pojawić się depresja poporodowa, która statystycznie dotyka 10-20% kobiet po porodzie i pojawia się w okolicach 6. tygodnia połogu. Jednak wielu specjalistów podkreśla, że epizody depresyjne mogą pojawiać się nawet do roku od porodu.

Mamo, zadbaj o siebie! 

Zadbanie o stan mamy jest moim zdaniem najważniejszą rzeczą dotyczącą połogu Zarówno o ten fizyczny jak i psychiczny. Połóg to okres, w którym odpowiednia troska o siebie jest niezwykle istotna. Jak pisze autorka książki Czwarty Trymestr Ciąży, Kimberly Ann Johnson:  "kobiety w ciąży wiele czasu poświęcają na znalezienie żłobka, zaplanowanie baby shower, poszukiwania ciuchów pasujących na zmieniającą się sylwetkę oraz radzenie sobie ze wszystkimi nieoczekiwanymi dolegliwościami, które w ciąży dotykają ciał, zdrowia oraz emocji. Wszystko to usiane jest nieustanną troską o swoje zdrowie… a tak właściwie, to o zdrowie nienarodzonego dziecka. Czas ten ukazywany jest nam jako wypełniona zakupami przygoda, mająca swój początek i koniec. Przygoda ta ma kończyć się z chwilą porodu. Kobiety zachęcane są do tego, by szczegółowo opracować plan porodu, przywitać dziecko odpowiednią imprezą i zaopiekować się nim w określony sposób.Nie dostają jednak niemal żadnych informacji na temat tego, jak w czasie połogu ma wyglądać pielęgnacja samej matki. Matki, która dokonała właśnie heroicznego czynu wydania na świat pełnowymiarowego nowego człowieka, który rósł w jej łonie przez dziewięć miesięcy!". 

zestaw poporodowy HelloBaby 4 trymestr

Tworząc zestaw poporodowy HelloMom starałyśmy się dopasować dla Ciebie najpotrzebniejsze na ten okres produkty - pamiętając zarówno o Tobie jak i o maluchu, który łaknie kontaktu. I tak, dla siebie znajdziesz w nim naturalny balsam do pielęgnacji podrażnionych brodawek, naturalny balsam do ciała oraz bawełniane, organiczne wkładki do higieny intymnej. W tym okresie należy zachować szczególną dbałość o okolice krocza i gojącą się w nim ranę czy jakiekolwiek powstałe uszkodzenia. 

Dla malucha przygotowaliśmy delikatną, dwustronną foto matę, dzięki której możesz obserwować jak dorasta Twoje dziecko. Po prostu kładziesz na niej noworodka, zaznaczasz dzień, miesiąc  i rok, a następnie uwieczniasz to na zdjęciu. Na jednakowym tle będziesz mieć idealną bazę do porównywania zachodzących zmian. 

W zestawie znajdziesz też magnes z zasadami pierwszej pomocy i karty kontrastowe HelloZoo. Zobacz z resztą sama nasz zestaw Hello Baby. Skomponowany z myślą by okres połogu był dla Ciebie przyjemniejszy! 

Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Połóg 
https://dziecisawazne.pl/ile-trwa-polog-po-porodzie-i-jak-w-jego-trakcie-mozesz-o-siebie-zadbac/
https://hellomama.pl/ciaza/polog/polog-6-rzeczy-ktore-moga-cie-zaskoczyc/?gclid=Cj0KCQiAoNWOBhCwARIsAAiHnEgM2-VtHPSK80P8E0pw3rdhR5_zgErdMTq3EdyJAIlzjmRZtHTZHUkaApjJEALw_wcB 
https://hipp.pl/ciaza/poradnik/polog-co-to-jest-jak-przebiega-i-ile-trwa-okres-pologu

Zostaw komentarz


Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem