10 rzeczy, które powinnaś koniecznie zabrać ze sobą do szpitala.


Wyprawka do szpitala to nic innego niż  komplet wszystkich rzeczy potrzebnych w czasie porodu i pobytu w szpitalu. Radzi się, by na miesiąc przed porodem spakować torbę, w której powinny się znaleźć dokumenty, wyniki badań, kosmetyki oraz ubrania dla mamy i noworodka. 

Można wydrukować wcześniej listę niezbędnych rzeczy do szpitala i “odhaczać pozycja po pozycji”. Taką listę znajdziesz w naszym segregatorze na badania dla kobiet w ciąży Hello Doctor. Sama z taką listą w ręku sprawdzałam obecność wszystkich potrzebnych rzeczy. 

Szykując szpitalną wyprawkę dla siebie, osobno spakuj dokumenty i wyniki badań, oddzielnie rzeczy na czas porodu i po porodzie. Ubrania na wyjście ze szpitala możesz umieścić w oddzielnej torbie – twój partner przywiezie ci ją w dniu wypisu ze szpitala (nie ma potrzeby zabierać jej ze sobą do porodu).

Moim zdaniem, wyprawka do szpitala dla mamy to przede wszystkim produkty, które powinny zapewnić Ci najwyższy poziom higieny i wygody. Te kilka dni po porodzie to wyjątkowy czas kiedy twoje ciało dochodzi do siebie po ogromnym wysiłku, oswajasz się ze swoim dzieckiem i uczysz się karmić (a to najczęściej nie lada wyzwanie). Poniżej przedstawiam Ci moją subiektywną listę 10 najważniejszych rzeczy, bez których nie wyobrażam sobie pobytu w szpitalu:

  1. wygodna koszula lub dłuższy t-shirt do porodu - licz się z tym, że ta koszula juz nie wróci do domu…
  2. koszule do spania umożliwiające karmienie piersią - po porodzie spędzisz dużo czasu w szpitalnym łóżku, to tam będziesz zaczynać karmić swojego bobasa, dlatego pomyśl o swojej wygodzie - w internecie znajdziesz dużo wygodnych modeli zaprojektowanych specjalnie na tę okazję. 
  3. szlafrok i klapki (gumowe lub plastikowe, które łatwo wyczyścić, gdyby poplamiły się krwią) - bardzo potrzebne w drodze pod prysznic lub po herbatę na korytarzu 
  4. podpaski poporodowe lub podkłady higieniczne - jeśli planujesz poród naturalny, uwierz, będziesz ich potrzebować w dużej ilości ;) w naszym zestawie na 3 trymestr, wybrane przez nas podkłady są wyjątkowo chłonne, jednocześnie miękkie i delikatne, dla wrażliwych miejsc intymnych. Naturalna bawełna pozwala skórze swobodnie oddychać, co pozwoli szybciej wygoić rane. 
  5. majtki poporodowe jednorazowe siateczkowe (nie fizelinowe!) - nie są najpiękniejsze, ale będą najwygodniejsze na ten specyficzny czas
  6. wkładki laktacyjne - ich głównym zadaniem jest zabezpieczać przed przeciekaniem pokarmu z piersi
  7. kompresy na obolałe sutki - na początku dziecko uczy się ssać, kompresy idealnie przydadzą się na poranione sutki 
  8. maść do pielęgnacji brodawek - w walce z nieprzyjemnym podrażnieniem brodawek doskonale sprawdzają się także maści; można używać ich na zmianę z kompresami, ważne by nie szkodziły maluszkowi i by nie trzeba jej zmywać przed następnym karmieniem
  9. herbatka laktacyjna i kubek termiczny lub termos - w przerwie między posiłkami warto się nawadniać bo to sprzyja produkcji mleka, dlatego taki napój powinnaś mieć przy twoim łóżku
  10. poduszka do karmienia - zapewniają bezpieczną pozycję dla maluszka oraz wygodną dla mamy, jednocześnie sprzyjające wzajemnej bliskości.

Nie ma potrzeby zabierania ze sobą zestawu kosmetyków do makijażu czy perfum – nie będą ci potrzebne. Nawet jeśli na co dzień chodzisz w pełnym makijażu, naprawdę nie będziesz miała ani siły, ani czasu na malowanie się tuż po porodzie. Ubrania powinny być wygodne, więc nie oszukuj się - do wyjścia ze szpitala pewnie będziesz cały czas w piżamie. Widziałam też kobiety, które do szpitala brały laptopa i książki - jakkolwiek sama lubię czytac, to uwierz, że to nie jest najlepszy moment. Z pewnością wystarczy ci telefon, jeśli będziesz bardzo chciała mieć dostęp do wirtualnej rzeczywistości – po porodzie przyda ci się dużo snu, a lepsze od książki będzie wpatrywanie się w twojego bobasa ;) 

Pamiętaj również o zmyciu lakieru u rąk i nóg (kolor płytki paznokciowej jest ważną informacją o twoim zdrowiu), skróceniu paznokci (bez tipsów) - będzie Ci łatwiej zajmować się maleństwem oraz pozostawieniu cennej biżuterii w domu. 

 

 
Zostaw komentarz


Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem