3 trymestr ciąży, czyli już niedługo poznasz swoje dziecko!


Trzeci trymestr ciąży wiąże się już z przygotowaniami do porodu, zaczyna się 28-go tygodnia i trwa aż do jej rozwiązania. Dlatego czas jego trwania może być różny u różnych ciężarnych - ciąża może zakończyć się zarówno w 38. jak i w 42. tygodniu i żaden z tych terminów nie będzie to nieprawidłowością. Jest to ostatnia prosta, choć każda z ciężarnych przyznaje - im dalej, tym robi się trudniej. 

W tym okresie będziesz szczególnie obserwować swoje ciało bo wtedy też najbardziej się zmienia. Jak piszę fundacja Rodzić po Ludzku, w ostatnich 3 miesiącach ciąży możesz czuć się jak długodystansowiec, który powoli zbliża się do mety. Zobacz co Cię czeka. 

3 trymestr ciąży

Co się dzieje z dzieckiem w trzecim trymestrze?

Przed dzieckiem ostatnie dni w Twoim łonie. W ciągu ostatnich 2. miesięcy ciąży jego waga bardzo się zmieni - będzie szybko nabierać masy i w momencie porodu powinno ważyć około 3,5 do 4 kg. Maluch w tym okresie intensywnie ćwiczy ruchowo, co możesz odczuć na własnej skórze, a to wszystko dlatego, że zacznie rozwijać cykl aktywności i snu - możesz zacząć rozpoznawać, kiedy jest obudzone i porusza się, a kiedy śpi i jest spokojne. 

W trzecim trymestrze dziecko zaczyna rozpoznawać Twój głos – staraj się więc jak najwięcej do niego mówić lub puszczać mu uspokajające melodie. Możesz też zauważyć, że maluch zaczyna reagować na bodźce w Twoim otoczeniu, takie jak hałas, światło czy właśnie muzyka. 

Bardzo ważną informacją jest, że maluch w trzecim trymestrze jest zdolny przeżyć poza organizmem matki, ma ukształtowane wszystkie narządy. Jednak jego płuca i układ oddechowy jeszcze dojrzewają. Możesz też zaobserwować okresy rytmicznych ruchów, które oznaczają, że dziecko ma czkawkę. Zaczyna też ssać swój kciuk lub wykonywać ustami ssące ruchy, aby do czasu porodu miało już umiejętności potrzebne do karmienia. Jego powieki nie są już zrośnięte, co oznacza, że może otwierać i zamykać oczy. Większość dzieci pod koniec trzeciego trymestru przyjmuje pozycję głową w dół optymalną do porodu.

Zadbaj o zdrową dietę w trzecim trymestrze!

Biorąc pod uwagę fakt, że twoje dziecko rozwija się teraz tak intensywnie, musisz zwrócić szczególną uwagę na to, co i ile jesz. Dieta ciężarnej w trzecim trymestrze powinna być lekkostrawna i tak zbilansowana, by dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych zarówno Tobie, jak i dziecku. Jeśli dieta będzie zbyt uboga – Twój system immunologiczny może ulec osłabieniu i przestać chronić Ciebie i malucha przed chorobami. Co istotne – organizm ciężarnej wspiera budowę układu immunologicznego płodu, stąd tak ważne jest, jak żywi się przyszła mama. Tu pomocny Ci będzie magnes HelloMom, który przyklejony na lodówce będzie przypominać co jeść, a czego unikać. Dodajemy go do boxu na trzeci trymestr, ale dostępny jest też z innymi magnesami

Wracając do tego co jeść - oprócz sezonowych warzyw i owoców, do diety ciężarnej powinny zostać włączone: jabłka, banany, śliwki, pomarańcze, figi, czy czarna porzeczka oraz zielone warzywa i buraki. W 3. trymestrze ciąży zalecane jest spożycie 600 g warzyw i 400 g owoców dziennie. Bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie.

Zapotrzebowanie kaloryczne w ciąży 

 I trymestr ciąży: 1800 kcal/dzień 
II trymestr ciąży: 1800 kcal + 360 kcal = 2160 kcal/dzień 
III trymestr ciąży: 1800 kcal + 475 kcal = 2275 kcal/dzień

 

Niestety w trzecim trymestrze pojawia się wiele dolegliwości - ja tak naprawde dopiero wtedy poczulam, że jestem w ciąży. Co może dokuczać?

Skurcze - jeśli nocne skurcze budzą Cię w nocy, powinnaś zrewidować swoją dietę. Dziecko pobiera z twojej krwi duże ilości wapnia i żelaza, potrzebnych mu na bieżąco oraz w celu zapełnienia magazynów na czas po urodzeniu. Dlatego w twoim menu nie powinno zabraknąć produktów zawierających magnez, wapń, potas i witamin z grupy B. By poprawić krążenie możesz też stosować prysznic z naprzemiennie zimną i ciepłą wodą. 

Opuchnięte nogi - w tym okresie szczególnie powinnaś dbać by twoje zmęczone nogi i stopy w czasie snu znajdowały się nieco wyżej od reszty ciała. Wiele kobiet zauważa opuchliznę (zwaną też obrzękiem) na kostkach i stopach wywołaną dodatkowymi płynami w organizmie. Leżenie w pozycji z uniesionymi nogami pomoże złagodzić ten obrzęk.

Problemy ze snem - znalezienie wygodnej pozycji do snu może być trudne i konieczne mogą być częste wizyty w toalecie, gdy dziecko zaczyna naciskać na twój pęcherz.

Bóle kręgosłupa - zmiana położenia środka ciężkości, dodatkowe kilogramy, brak ruchu sprawiają, że ból kręgosłupa potrafi dać się mocno we znaki.

Dla mnie osobiście trzeci trymestr to była rosnąca waga, rosnący brzuch i większe zmęczenie. Do tego inne kobiety wspominają o pogłębiających się innych dolegliwościach tj. zgaga, hemoroidy, zaparcia. Zwiększa się apetyt, ale zmniejsza chęć na wszelką aktywność. Mogą pojawić się problemy ze snem, chrapanie i płytki oddech. Jest to związane przede wszystkim z niemożliwością znalezienia wygodnej pozycji do spania – lekarze zalecają w tym czasie spać na lewym boku z lekko ugiętymi kolanami. Nie ma też co ukrywać - dziecko staje się coraz większe i potrafi już naprawdę mocno się rozpychać, a nawet sprawiać ból swojej przyszłej mamie.

Jak sobie z tym radzić? Czasami nic nie zrobisz, takie uroki tych ostatnich tygodni. Ja zachęcam do ruchu - jeśli pogoda na to pozwala postaraj się wyjść na spokojny spacer. Świeże powietrze da Ci energię, poprawi krążenie i obniży niektóre bóle i sztywność, którą odczuwasz. Jeśli już nie pracujesz - możesz oddać się relaksowi. Dla mnie to był świetny czas na czytanie i mentalne przygotowanie się na przyjście dziecka. Zaczęłam wypełniać pamiętnik dla dziecka Hello World dostępny również w boxie na 3. trymestr. 

pamiętnik dla dziecka HelloMomWtedy też zapisałam się na zajęcia szkoły rodzenia, gdzie nauczyłam się metod relaksacyjnych i ćwiczeń rozciągających. Na miesiąc przed porodem przygotowałam sobie torbę do szpitala. Ostatni trymestr ciąży to dobry czas by skomponować wyprawkę dla dziecka oraz urządzić pokój dla nowego członka rodziny. Ale o tym jeszcze napiszę w następnym poście! 

 

 

Źródła:

https://www.rodzicpoludzku.pl/ciaza/iii-trymestr.html

https://parenting.pl/trzeci-trymestr-ciazy 


Zostaw komentarz


Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem