Jak pozbyć się uczucia mdłości w ciąży?


Nudności w ciąży są bardzo częstym objawem, który występuje u większości kobiet ciężarnych. Aż 8 na 10 kobiet odczuwa nudności w ciąży.

Częstość występowania nudności w ciąży może się różnić w zależności od osoby. Niektóre kobiety mogą odczuwać nudności tylko rano, podczas gdy inne mogą odczuwać je przez cały dzień. Nudności zwykle zaczynają się w pierwszym trymestrze ciąży i trwają do 12-14 tygodni ciąży. Niektóre kobiety mogą odczuwać nudności przez całą ciążę, ale jest to mniej powszechne.

Skąd się biorą mdłości w ciąży?

Mdłości w ciąży mogą mieć kilka przyczyn. Główną przyczyną jest wzrost poziomu hormonu hCG (gonadotropina kosmówkowa) we krwi, który jest produkowany przez ciążową komórkę jajową. Ten hormon jest odpowiedzialny za pobudzanie przysadki mózgowej do produkcji progesteronu i estrogenu, co może prowadzić do mdłości.

Inne czynniki, które mogą przyczyniać się do mdłości w ciąży, to zmiana poziomu cukru we krwi, zmiana poziomu hormonów tarczycy, stres, brak snu, zapach i smak, a także niektóre leki.

Nudności i wymioty w ciąży są częstymi objawami i zwykle nie stanowią poważnego zagrożenia dla matki ani dla dziecka. Jednak bardzo silne mdłości i wymioty mogą prowadzić do odwodnienia, utraty masy ciała lub niedoboru składników odżywczych, dlatego ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu uzyskania wsparcia i pomocy.

10 sposobów na nudności w ciąży

  1. Jedz małe posiłki często w ciągu dnia, zamiast dużych posiłków rzadko.
  2. Unikaj potraw tłustych i ciężkostrawnych.
  3. Pij dużo wody i płynów.
  4. Unikaj przegrzewania się i długiego przebywania w ciepłym pomieszczeniu.
  5. Uprawiaj relaksujące ćwiczenia, takie jak joga lub medytacja.
  6. Spróbuj aromaterapii z olejkami eterycznymi, takimi jak mięta lub lawenda.
  7. Unikaj silnych zapachów, które mogą powodować nudności.
  8. Spróbuj używać plastrów na rękę z hormonem luteinizującym (LH).
  9. Skonsultuj się z lekarzem w celu wykluczenia innych przyczyn nudności, takich jak infekcja lub choroba.
  10. Poproś o radę specjalisty od dietetyki lub innego specjalisty w celu uzyskania indywidualnej porady dotyczącej diety i suplementów.

Zostaw komentarz


Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem